Töltsd le és használd!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Oszd meg, ha van valami jó cuccod!
 
KezdőlapLegutóbbi képekKeresésRegisztrációBelépés

 

 TP-Link újratöltve

Go down 
SzerzőÜzenet
Admin
Admin
Admin


Hozzászólások száma : 56
Csatlakozás ideje : 2011. Jan. 25.

TP-Link újratöltve Empty
TémanyitásTárgy: TP-Link újratöltve   TP-Link újratöltve Icon_minitimePént. Feb. 10, 2012 8:27 pm

Előkészületek

Hálózati elemek:

ADSL/Kábel modem vagy egyéb internetcsatlakozási eszköz, aljzat
Router
Töltsük le hozzá a legfrissebb firmware-t ügyelve a hardververzióra! (Opcionális!)
LAN kapcsolódású számítógépek
WiFi kapcsolódású számítógépek
Hálózati kábelek (CAT5e patch)
Ha szükséges, akkor kiegészítő vezetékes, vezeték nélküli hálózati kártyák

TP-Link újratöltve 42740_10
Router csatlakozási pontjai


Hálózat hardveres kiépítése

Kapcsoljuk ki a számítógépet!
Ha szeretnénk használni W-Fi kapcsolatot, akkor úgy helyezzük el a routert, hogy a lehető legjobb rálátás legyen az eszközökről a routerre, illetve a router antennája felfelé álljon!
Kössük össze a routert és az ADSL/Kábel modemet a routerrel! A modemen egyetlen RJ-45-ös (LAN) csatlakozó van, ezt kössük össze a router WAN portjával!
Csatlakoztassunk egy számítógépet (hálózati kártya szükséges, hogy legyen a számítógépben) az 1-es LAN porton keresztül a routerbe! (Alaphelyzetben a Wi-Fi le van tiltva a routerekben, így azon keresztül nem tudjuk beállítani.)
Kapcsoljuk be a modemet, várjuk meg, amíg kiépíti a kapcsolatát.
Kapcsoljuk be a routert, szintán várjuk meg, míg bebootol.
Kapcsoljuk be a számítógépet!

Mire lesz még szükségünk

Router alján, dobozán, kézikönyvében utána kell nézni a router IP címének és a hozzáféréshez szükséges felhasználói névnek és jelszónak (user, password, ilyesmi).



Router elérése, reset, firmware-frissítés

192.168.1.1, azaz a router IP-je!

Indítsuk el kedvenc böngészőnket, majd a címsorba gépeljük be a routerünk IP címét, üssünk [ENTER]-t! Párbeszédpanelnak kell megjelennie, ahol kéri a felhasználónevet és a jelszavat. TP-Link esetében ez admin és admin, nyomjunk OK-t. Bent is vagyunk a routerben!

Ha ez mégse lenne így, akkor be kell állítani egy fix IP-t azon a számítógépen, amivel a beállításokat végezzük, az IP-címnek a router IP címével azonos tartományban kell lennie, alhálózati maszk 255.255.255.0 lesz, például:link.


Később létrehozhatunk a Kedvencek között egy hivatkozást is a belépéshez szükséges információkkal, hogy gyorsabban haladjunk. Linknek/helynek adjuk meg (idézőjelek nélkül):

"http://felhasznalo:jelszo@router_ip", például: http://admin:admin@192.168.1.1


Figyelem! Bizonyos újabb TP-Link modellek esetében 192.168.0.1 -re változtatták az alapértelmezett IP címet, így ezt kell beírnunk a böngészőprogramunk címsorába, illetve szintén elérhetjük a tplinklogin.net címen is.


Firmware-frissítés (opcionális)

Firmware-t verőfényes napsütésben, nem bejelentett áramszünet környékén, illetve lehetőleg szünetmentes áramforrásra csatlakozva frissítsünk!
Ha bárkinek elszúródik a frissítése, azért nem vállalok felelősséget!

Igaz, hogy most jött ki az eszközünk a gyárból, de nem árthat, ha azonnal reseteljük. Ennek menete többféle lehet, teljesség igénye nélkül:

Áramtalanított router --> benyomjuk a resetet, nyomva tartjuk --> áramot adunk a routernek, továbbra is nyomjuk a resetet --> mikor felvillantak a LED-ek egyszerre, elengedjük;
Bekapcsolt router --> nyomva tartjuk a resetet --> mikor felvillantak a LED-ek egyszerre, elengedjük;

Fontos az is, hogy még véletlenül se legyen plusz eszköz csatlakoztatva a routerre, valamint az a számítógép is vezetékkel kapcsolódjon, amiről a frissítést végezzük!
TP-Link routerekben a frissítést a System Tools --> Firmware Upgrade pontban találjuk. A művelet egyszerű, csak be kell tallóznunk a letöltött firmware-t, majd rákattintani az Upgrade gombra. Talán világos, hogy nem akkor kellene, mikor vihar dúl kint, és persze az sem árt, ha meg tudunk arról győződni, hogy hibátlan a letöltött fájl (hash, vagy ha ZIP fájlban töltöttük le, és ki tudjuk csomagolni, akkor rendben van). Várjunk türelmesen, míg be nem fejeződik a folyamat, esetleg, ha már 15 perce nem csinál semmit, akkor újraindíthatjuk kézzel is (áramtalanítás).
Ha nem indul el a routerünk, adjunk neki egy resetet, ha ezután sem, akkor kaptunk egy téglát. A firmware-t sok esetben helyre lehet állítani, de elég gyakran csak hardveres beavatkozással (bővebben: Google).


Internetkapcsolat beállítása (Network --> WAN)
Kinek milyen van? Válassza ki a legördülő listából!

Dynamic IP (kábelnetes hálózatokon)


TP-Link újratöltve Networ10

Network --> MAC Clone, itt kell kezdenünk a beállítását, hiszen kábelnetes hálózatoknál MAC alapú azonosítást alkalmaznak a szolgáltatók. Ha arról a gépről állítjuk a routert, amelyre először csatlakoztattuk a kábelmodemet, akkor szimplán nyomjunk rá a Clone MAC Address gombra, majd mentsük el.
Amennyiben egy másik gépről állítjuk, akkor:

Windows:
Kód:
 [WIN] + R --> cmd --> ipconfig /all

Linux [Ubuntu]:
Kód:
Alkalmazások --> Kellékek --> Terminál --> ifconfig

A megjelenő zagyvaságokból kell levadásznunk a megfelelő hálózati kártya MAC (fizikai) címét, majd a helyes formában beírni az űrlap megfelelő mezőjébe (természetesen menteni kell, később ezt nem is hangsúlyoznám).

TP-Link újratöltve Networ11


Amennyiben sikerült a klónozás, menjünk vissza a Network --> WAN részhez, jelöljük ki a Dynamic IP, mentsük el, aztán nyomjunk rá a Renew gombra!


PPPoE/Russia PPPoE (ADSL, LAN)

TP-Link újratöltve Networ12


Ebben az esetben elő kell szednünk azokat az azonosítókat, amiket a szolgáltató adott nekünk.

Megadjuk a felhasználói nevünket és a jelszavunkat;
Secondary Connection: Disabled;
Wan Connection Mode: Connect Automatically;
Save, Connect;


Static IP

TP-Link újratöltve Networ13


Ha a szolgáltatónk adott egy csomó számot tartalmazó papírt nekünk, akkor jó eséllyel ezt kell választanunk.

IP Address - IP cím
Subnet Mask - Alhálózati maszk
Default Gateway - Alapértelmezett átjáró
Primary DNS - Elsődleges DNS-kiszolgáló
Secondary DNS - Másodlagos DNS-kiszolgáló

Ha az ISP csak 4 sornyi számot adott meg, akkor az első négy sorba írjuk be őket, azonos sorrendben, természetesen a pontok sem véletlenül vannak a számok között.


Az MTU-t minden esetben hagyjuk alapon, csak akkor változtassuk meg, ha külön elő van írva.
Feltétlenül ellenőrizzük, hogy a router tűzfala be van-e kapcsolva: Security --> Basic Security --> SPI Firewall: Enable!

Vissza az elejére Go down
https://tuti.hungarianforum.com
Admin
Admin
Admin


Hozzászólások száma : 56
Csatlakozás ideje : 2011. Jan. 25.

TP-Link újratöltve Empty
TémanyitásTárgy: Re: TP-Link újratöltve   TP-Link újratöltve Icon_minitimeVas. Feb. 12, 2012 10:42 am

Helyi hálózat
WiFi, LAN és ami még velük jár

Router és a kliensek címei

TP-Link újratöltve Networ14


Network --> LAN résznél mindent hagyhatunk alapon, különleges helyzetekben kell megváltoztatni a router IP-jét, most nekünk tökéletes lesz így.

TP-Link újratöltve Dhcp11


Következő állomás a DHCP részleg (DHCP --> DHCP Settings). Talán triviális, hogy ha adatokat akarunk eljuttatni A-ból B-be (és fordítva), akkor mindkét végpontnak ismerni kell a címét. A-ét már ismerjük, ez a router 192.168.1.1-es IP-je. Most a kliensek címeit fogjuk beállítani, mégpedig DHCP segítségével. Ennek az "egységnek" a feladata címekkel ellátni azokat az eszközöket, amelyek kérik ezt.

DHCP Server: Enable
Start és End IP Address: kezdő és végcím, ha a router IP-je 192.168.1.1 és az alhálózati maszkja 255.255.255.0, akkor ez 192.168.1.2-től egészen 192.168.1.254-ig terjedhet.
Address Lease Time: címbérleti időt jelent. A megadott ideig birtokolják a gépek a kapott IP-címeket.
Default Gateway: ide kerül a router IP-je, ezt, és a fennmaradó beállítást sem kell piszkálnunk alapesetben.

Ha a DHCP-t így állítjuk be, akkor a csatlakoztatott gépek (vezetékkel vagy vezeték nélkül) kapni fognak IP címet, elérhetőek lesznek a belső hálózatunkon.

TP-Link újratöltve Mac_ad10


A DHCP menün belül Address Reservation pontban még találunk egy kis érdekességet. Itt tudunk a gépeinkhez fix IP-t rendelni, így bármikor kapcsolódunk, ugyanazt a címet kapjuk. Add New gombra kattintva egy újabb űrlap fogad bennünket, amit értelem szerűen ki kell töltenünk. A MAC címet a fent már leírt (WAN) módokon kérdezhetjük le, Reserved IP Address mezőbe pedig a kívánt IP-t kell beírnunk, ennek a a DHCP szerver címtartományán belül kell lennie.

Nem kellene feltétlenül DHCP-t használnunk, beállítgathatnánk egyesével is a kívánt címeket az összes gépen, de az túl macerás. A Microsoft nem azért csinálta, hogy megkeserítse az életünket, épp fordítva!


WiFi - biztonságosan (WiFi topik)

Elsőnek létre kell hoznunk magát a kapcsolódási pontot. Ehhez a Wireless Settings-hez kell navigálnunk.

TP-Link újratöltve Wifi_s10

Enable Wireless Router Radio: WiFi rész bekapcsolása.
SSID: Hálózatunk azonosítója, ezt fogjuk látni, mikor keressük a klienseinkkel,
Enable SSID Broadcast: vagy nem, ha letiltjuk a szórását
Region: Hungary-t kell beállítanunk, nehogy gondunk legyen belőle...
Channel: Vezeték nélküli adatátvitelek esetében mindig gond szokott azzal lenni, mikor két hálózat, csatorna találkozik. Ennél a pontnál tudjuk kijelölni, hogy a mi routerünk melyik WiFi csatornát használja. Ez akkor nagyon fontos, mikor tudjuk, hogy több WiFi hálózat is van a közelben. A csatornát úgy érdemes kiválasztani, hogy legyen egy szabad a miénk és a többi hálózat között. (Ha van egy 5-ös és egy 9-es a közelben, akkor nekünk tökéletes lesz a 7-es.)

Segédprogramok a csatorna megfelelő kiválasztásához (környezetünkben lévő WiFi hálózatok listázása)
inSSIDer
WirelessNetView

Mode: Itt határozhatjuk meg, milyen csatolóval rendelkező eszközök csatlakozhatnak a routerhez WiFi-n. Ha csak N-es eszközöket használunk, akkor érdemes N only-ra állítani.

Ha itt megállnánk a WiFi rész beállításánál, akkor bárki kapcsolódhatna a hálózatunkra.

TP-Link újratöltve Wifi_s11

Válasszuk a Wireless --> Wireless Security-nál a WPA-PSK/WPA2-PSK-t!
Version: WPA2-PSK
A Security Option-t és az Encryption-t hagyjuk automatán (AES)!
A PSK Passphrase mezőbe adjunk meg egy 8-63 karakter hosszúságú jelszót, lehetőleg minél hosszabbat és bonyolultabbat!
A Group Key Update Period-t hagyhatjuk alapon, 0 másodpercenként lehet próbálkozni kódbeírással csatlakozásnál.

Wireless, MAC Filtering rész alatt aktiválhatjuk a Wi-Fi MAC szűrését, ezzel is növelve a biztonságot. Ha ezt aktiváljuk, akkor csak engedélyezett Wi-Fi adapterrel rendelkező számítógép csatlakozhat a routerre (ez a beállítás nem vonatkozik a vezetékes kapcsolatokra).

TP-Link újratöltve Wifi_m10

Add New gomb megnyomásával adhatunk hozzá adaptereket a listához.
MAC Address: MAC cím
Description: Leírás
Status: Állapot, legyen Enabled
Filtering Rules-nál válasszuk a Deny lehetőséget, ezzel tiltjuk le a listában NEM szereplő hálózati adaptereket.
Utolsó lépésként állítsuk a Wireless MAC Address Filtering-t Enabled módra.
Vissza az elejére Go down
https://tuti.hungarianforum.com
 
TP-Link újratöltve
Vissza az elejére 
1 / 1 oldal

Engedélyek ebben a fórumban:Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Töltsd le és használd! :: Web / Internet :: Router beállítás-
Ugrás: